Szacunkowa ilość broni na 100 osób w wybranych państwach

Do statystyk podchodzimy z dużą rezerwą, bo jak wiadomo:

Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki – Mark Twain.

Patrząc jednak na poniższe dane (źródło) trudno oprzeć się wrażeniu, że gdzieś popełniliśmy błąd. Naprawdę 2,5 sztuki na 100 osób??? Za to USA – 120,48 sztuk na 100 osób…? Nice.

Źródło: https://trybun.org.pl/2018/09/23/szacunkowa-ilosc-broni-w-posiadaniu-cywilnym-w-wybranych-panstwach/ Zachęcamy do samodzielnego przeglądania tej strony, i zapoznania się z bardzo ważnymi wnioskami i uwagami, jak ta, cytuję:

„(…) Broń palna będąca w posiadaniu cywilów, dzieli się na dwie grupy – broń zarejestrowana i broń, która zarejestrowana nie jest. Jest rzeczą pewną, że ten podział nie kategoryzuje broni na tą, która jest i nie jest wykorzystywana do przestępstw. Jest to dla mnie oczywiste, ale potrzeba wysiłku intelektualnego aby ten fakt przyswoić. W państwach o systemie prawnym jak Polska, każda broń niezarejestrowana jest posiadana niezgodnie z prawem. Przepisy kodeksu karnego wprowadzają fikcję prawną, której bez zmiany prawa nie można usunąć, że każdy posiadacz niezarejestrowanej broni palnej jest osobą dopuszczającą się czynu zabronionego. Jest to fikcja prawna, zakładająca, że posiadacz niezarejestrowanej broni palnej ma złe zamiary. Wynika to pewnie z bardzo wielu powodów, moim zdaniem najważniejszy jest taki, że my mamy postsowiecki system myślenia ludzi będących u władzy. W USA jest federalny zakaz rejestrowania broni palnej, tam przepisy nie czynią z posiadacza broni niezarejestrowanej przestępcy. (Rejestrowana jest w USA bardzo wąska grupa rodzajów broni – starej broni samoczynnej.) Wskazuję na to spostrzeżenie, aby dla czytelników było jasne, że niezarejestrowana broń palna, będąca w posiadaniu cywilna, wcale nie oznacza, że mamy do czynienia z niebezpiecznym dla społecznego ładu zjawiskiem.(…)”

A może USA po prostu nienaturalnie zawyżają średnią? Spójrzmy:

Rzeczywiście, średnia znacznie się obniżyła. Niestety, ale usunięcie USA ze statystyki nie ma najmniejszego przełożenia na kolejność państw w rankingu…

Co można zrobić? Jeżeli jesteś strzelcem sportowym, a na Twojej strzelnicy na zawodach wciąż wypisujecie metryczki ręcznie, warto podpowiedzieć organizatorom, że istnieje taki program jak Strzelnica.app, w którym i metryczki, i komunikaty z zawodów, a nawet wyniki zawodów na bieżąco – są generowane automatycznie.

A może właśnie Ty jesteś prezesem strzelnicy i chciałbyś przyciągnąć więcej strzelców na zawody? Wypróbuj nasz program i oszczędź czas swój i zawodników ! Więcej o funkcjonalnościach tu i tutaj.

Jeśli pobieranie się nie rozpocznie, kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz „zapisz link jako”.

Zdecydowanych na zakup zapraszamy tutaj.

PS. Dla zainteresowanych zostawiam także dane źródłowe wykresów. Oczywiście poniższe dane zawierają tylko wybrane kraje, co również wpływa na statystykę.